Zakład Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Twardogórze, w dniu 19 października br. podpisał umowę na wykonanie instalacji fotowoltaicznej dla obiektu oczyszczalni ścieków w Twardogórze. Umowa została podpisana z firmą MKM-Trade z Domasławia i dotyczy wykonania instalacji o mocy 50 kWp za kwotę 286 509,05 zł brutto, z terminem wykonania do lutego 2024 r. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami jest to kolejna instalacja fotowoltaiczna na obiektach Zakładu Gospodarki Komunalnej w Twardogórze. Nie jest to najbardziej optymalna instalacja dla tego obiektu z punktu widzenia swojej wielkości, jednak jedyna możliwa jaką możemy w tym momencie wykonać. Większa jest uzależniona od wielu czynników wynikających z ograniczeń w aktualnych przepisach prawa oraz możliwości uzyskania stosownych zgód od operatora/właściciela sieci energetycznych. Spółka czyni starania pod kątem późniejszej rozbudowy instalacji, jednak nie mając gwarancji, że będzie można wybudować większą instalację została podjęta decyzja o realizacji wskazanego wcześniej zadania.
Wzrost kosztów energii elektrycznej jest już faktem, a zdecydowanie wyższe stawki są znacznym obciążeniem dla nas wszystkich, niezależnie czy jest to nasz dom czy firma. Działalność w zakresie produkcji wody i oczyszczania ścieków jest bardzo energochłonna i tego niestety nie można zmienić. Z tej przyczyny Zakład Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Twardogórze w trosce o zminimalizowanie skutków wzrostu cen energii, kontynuuje prace mające na celu obniżanie kosztów prowadzonej działalności w tym przypadku związanej ze zbiorowym odprowadzaniem (oczyszczaniem) ścieków przy wykorzystaniu instalacji fotowoltaicznych.
Z wykonanych w 2022 r. analiz pod kątem instalacji fotowoltaicznych na obiektach spółki komunalnej w Twardogórze, wynika, że dzięki takiej instalacji (OZE) możemy osiągnąć znaczne oszczędności w zakresie zużycia energii elektrycznej zakupionej od podmiotów zewnętrznych. Tym samym podjęte przez Spółkę działania mogą mieć znaczący wpływ na przyszłe koszty ścieków ponoszone przez mieszkańców. Wykonane prognozy wskazują, że konsumpcja energii własnej może wynieść ok 25 %, co daje realne szanse zwrotu kosztów instalacji po ok 7 latach. Mamy nadzieję, że pozwoli to w sposób znaczący obniżyć koszty zużycia energii elektrycznej przy jednoczesnym ograniczeniu zanieczyszczenia środowiska związanego z redukcją emisji CO2.
Należy również zwrócić szczególną uwagę na jeszcze jeden element. Wskazana na wstępie inwestycja fotowoltaiczna, ale i poprzednia zrealizowana już przez Spółkę komunalną na SUW w Grabownie Wielkim jest wykonywana bez jakiegokolwiek wsparcia w formie dotacji ze środków UE. Na tą chwilę Polska nie ma jeszcze dostępu do takiego wsparcia z uwagi na trudności z dostępem do środków z KPO, co niewątpliwie uderza w cały sektor związany ze zbiorowym zaopatrzeniem w wodę i zbiorowym odprowadzaniem ścieków.