Informujemy, że w dniu 19.04.2025 r. PSZOK w Twardogórze czynny będzie do godziny 15:00. Przepraszamy za niedogodności i życzymy Wesołych Świąt.
Informujemy, że w dniu 19.04.2025 r. PSZOK w Twardogórze czynny będzie do godziny 15:00. Przepraszamy za niedogodności i życzymy Wesołych Świąt.
Szanowni Pańśtwo, informujemy, że w związku z dniem wolnym 1 maja oraz 2 maja 2025 r. nastąpi zmiana terminu odbioru odpadów. Odpady będą zabierane w następujących dniach:
Nieruchomości zamieszkałe:
Odpady zmieszane i bio:
- za I czwartek m-ca (1 maj): -> odpady odbierzemy 30 kwietnia 2025 (ostatnia środa kwietnia)
- za I piątek m-ca (2 maj): -> odpady odbierzemy czwartek m-ca: 29 kwietania 2025 ( ostatni wtorek kwietnia)
Odpady segregowane:
- za I czwartek m-ca (1 maj) -> odpady odbierzemy 5 maja 2024 (poniedziałek)
- za I piątek m-ca (2 maj) -> odpady odbierzemy 28 kwietnia 2025 (ostatni poniedziałek kwietnia)
Rodzaj odpadów | Rejon |
Termin odbioru za 2 maj 2025 r. |
---|---|---|
Odpady zmieszane |
Moszyce, oraz Twardogóra, ulice: - Długa, - Św. Jadwigi, - Jagiełły, - Partyzantów, - Tulipanów, - Róż, - Lawendowa |
29.04.2025 Ostatni wtorek kwietnia |
Odpady segregowane |
Moszyce, Wesółka |
28.04.2025 Ostatni poniedziałek kwietnia |
W gminie Twardogóra od 21 do 28 marca trwa akcja społeczna „Wspólnie sprzątamy Gminę Twardogóra”. Mieszkańcy bardzo aktywnie przystąpili do tej inicjatywy i dzięki temu zmniejszy się „nasz negatywny wpływ na środowisko”. Rękawiczki oraz worki przeznaczone na poszczególne frakcje odpadów, wydawane są w twardogórskim PSZOKu. W niektórych sołectwach już posprzątane zostały przydrożne rowy oraz tereny publiczne, z których na co dzień wszyscy korzystamy. Inne sołectwa oraz mieszkańcy Twardogóry planują swoje prace na najbliższe dni. Dotychczas, zebrano znaczne ilości worków z odpadami (kilkaset sztuk), co jest godne pochwały dla mieszkańców aktywnie uczestniczących w tej akcji. Zebrane odpady są zbierane sukcesywnie przez ZGK sp. z o.o. w Twardogórze, zgodnie z terminami odbioru odpadów ustalonych w harmonogramie odbioru odpadów w poszczególnych miejscowościach w podziale na zebrane odpady segregowane oraz zmieszane.
Pamiętajmy jednak, że angażując się do takich eko-akcji w dalszym ciągu trzeba zbierać odpady z zachowaniem zasad segregacji. Uczestnicząc w zbiórce nie mieszajmy ze sobą poszczególnych frakcji odpadów w jednym worku. Dla przykładu: w wielu zebranych workach przeznaczonych na tworzywo sztuczne i metale czy papier, znajdują się np. szklane butelki lub inne odpady, które przecież można było oddzielić od razu, zbierając je do właściwego worka. Zebrane odpady nie są już poddawane powtórnej segregacji na terenie naszej Gminy, chyba że są to pojedyncze butelki/opakowania. Brak właściwej segregacji u źródła powoduje, że odpady, które mogłyby trafić bezpośrednio w strumień recyklingu muszą zostać uznane jako odpady zmieszane, a co za tym idzie, koszty ich zagospodarowania są dużo wyższe. Koszty, które ostatecznie i tak ponosimy wszyscy w opłacie, którą każdy z nas płaci. Niewątpliwie organizowanie tego typu akcji angażuje i integruje lokalne społeczności, popularyzując ideę ochrony środowiska naturalnego, a w tym przypadku ideę nie śmiecenia!! Piękno otaczającego nas środowiska wynagrodzi nam tę ciężko wykonaną pracę po stokroć. Pamiętajmy jednak, że warto być odpowiedzialnym i świadomym, wyrabiając w sobie odpowiednie nawyki, nie tylko dbając o swoje otoczenie, ale pośrednio także o własny budżet.
Zakład Gospodarki Komunalnej spółka z o.o. w Twardogórze informuje, że na terenie obsługiwanym przez Spółkę występują przyłącza wod-kan stanowiące własność/współwłasność właściciela/i oraz zarządzane przez Spółkę (głównie te wybudowane przed 2002 r.). Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, każdy odpowiada za utrzymanie swoich przyłączy, a więc ponosi również wszelkie koszty związane usunięciem powstałej awarii oraz jej skutków. W ostatnim czasie dość często zdarza się, że osoby będące właścicielami przyłącza uważają, że w ramach posiadanej umowy na dostarczenie wody lub odprowadzenie ścieków usunięcie awarii odbywa się bezpłatnie czyli na koszt Spółki. Z uwagi na powyższe wyjaśniamy, że w przypadku zgłoszenia awarii na przyłączu wodociągowym lub kanalizacyjnym, każdorazowo pracownicy ZGK będą weryfikowali stan prawny takiego przyłącza pod kątem ustalenia podmiotu czy osoby zobowiązanej do poniesienia kosztów związanych z usunięciem ewentualnej awarii.
Od 01 stycznia 2025 r. wszyscy mieszkańcy mają obowiązek zbierać selektywnie odpady tekstylne i odzież – wynika to wprost z przepisów prawa, a dokładnie z art. 3 ust. 2 pkt 6 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Z odzieżą jest sprawa raczej prosta, każdy wie co to jest. Trochę inaczej wygląda sprawa z tekstyliami. Więc na początek, każdy powinien zadać sobie pytanie, czym są odpady tekstylne? A więc trochę upraszczając, odpady tekstylne to wszystkie rzeczy wykonane z tkanin lub dzianin, pochodzenia naturalnego lub sztucznego. Zatem odpadem tekstylnym i odzieżą są np. wszystkie ubrania, pościel, firany, zasłony, koce, ręczniki, czapki, kapelusze, dywany, buty (oczywiście te tekstylne), ale również dywaniki samochodowe wykonane z tkanin czy psie legowiska. Oczywiście nie mogą to być odpady, które są tekstylne, ale np. zanieczyszczone substancjami ropopochodnymi, smarami czy olejami. Ostatecznie to my jako mieszkańcy musimy ocenić, czy coś jest odpadem tekstylnym czy nie oraz czy nie jest zanieczyszczone.
W tym miejscu trzeba podkreślić, że obowiązek segregacji jest, natomiast nie oznacza to, że dostaniemy kolejny kolorowy worek na takie właśnie odpady.
Jedno jest pewne, że od 01 stycznia 2025 r. jeśli wrzucimy odpady tekstylne do pojemnika na odpady zmieszane możemy narazić się na konsekwencje finansowe (tak stanowi prawo), jednak liczymy, że mieszkańcy będą postępować właściwie. Nie możemy wystawiać również tych odpadów w różnego rodzaju workach obok pojemników na odpady zmieszane lub zbierane selektywnie. Takie worki nie zostaną zabrane przez ZGK.
Co więc zrobić z odpadami tekstylnymi i odzieżą od 01 stycznia 2025 ?
Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.
ul. Wrocławska 15,
56-416 Twardogóra
tel. 71 315 80 60
fax. 71 315 80 69