Koszty energii elektrycznej, prognozowanych, wyższych stawek, będą znacznym obciążeniem dla nas wszystkich, niezależnie czy jest to nasz dom czy firma. Działalność w zakresie produkcji wody i odprowadzania ścieków jest bardzo energochłonna i tego niestety nie można zmienić. Z tej przyczyny Zakład Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Twardogórze w trosce o zminimalizowanie skutków wzrostu cen energii, rozpoczyna prace mające na celu obniżenia kosztów prowadzonej działalności w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.
W tym celu został ogłoszony przetarg w formule zaprojektuj i wybuduj na wykonanie instalacji fotowoltaicznej dla obiektu Stacji Uzdatniania Wody w Grabownie Wielkim. Zgodnie z założeniami, instalacja fotowoltaiczna powinna zostać wykonana i uruchomiona w II kwartale 2023 r. Obiekt SUW w Grabownie Wielkim jest pilotażowym obiektem w tych działaniach z uwagi na niedawną przebudowę oraz bardzo korzystną lokalizację pod kątem efektywności samej instalacji.
Działalność związana z „produkcją wody” jest trudna do max optymalizacji kosztów zużycia energii elektrycznej w porównaniu do innych rodzajów działalności. Wynika to z faktu, że największe zużycie wody przypada na okres wczesno - poranny oraz popołudniowo -wieczorny, kiedy nasłonecznienie nie jest już w swoim szczycie dobowym. Jednak z wykonanych w 2022 r. analiz pod kątem instalacji fotowoltaicznych na obiektach ZGK sp. z o.o. w Twardogórze, wynika, że przy pewnych korektach pracy urządzeń wod-kan możemy osiągnąć znaczne oszczędności w zakresie zużycia energii elektrycznej zakupionej od podmiotów zewnętrznych. Tym samym nasze działania mogą mieć znaczący wpływ na przyszłe koszty wody i ścieków. Wykonane prognozy wskazują, że konsumpcja energii własnej może wynieść ok 25 %, co daje realne szanse zwrotu kosztów instalacji po ok 7 latach. Tak jak wspomnieliśmy to jest pilotażowy projekt. ZGK sp z o.o. w Twardogórze w 2023 r. planuje uruchomienie instalacji fotowoltaicznych na kolejnych swoich obiektach, pozwoli to ograniczyć koszty energii elektrycznej zakupionej na rzecz autokonsumcji energii własnej przy jednoczesnym ograniczeniu zanieczyszczenia środowiska związanego z redukcją emisji CO2.