Od 01 stycznia 2025 r. wszyscy mieszkańcy mają obowiązek zbierać selektywnie odpady tekstylne i odzież – wynika to wprost z przepisów prawa, a dokładnie z art. 3 ust. 2 pkt 6 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Z odzieżą jest sprawa raczej prosta, każdy wie co to jest. Trochę inaczej wygląda sprawa z tekstyliami. Więc na początek, każdy powinien zadać sobie pytanie, czym są odpady tekstylne? A więc trochę upraszczając, odpady tekstylne to wszystkie rzeczy wykonane z tkanin lub dzianin, pochodzenia naturalnego lub sztucznego. Zatem odpadem tekstylnym i odzieżą są np. wszystkie ubrania, pościel, firany, zasłony, koce, ręczniki, czapki, kapelusze, dywany, buty (oczywiście te tekstylne), ale również dywaniki samochodowe wykonane z tkanin czy psie legowiska. Oczywiście nie mogą to być odpady, które są tekstylne, ale np. zanieczyszczone substancjami ropopochodnymi, smarami czy olejami. Ostatecznie to my jako mieszkańcy musimy ocenić, czy coś jest odpadem tekstylnym czy nie oraz czy nie jest zanieczyszczone.
W tym miejscu trzeba podkreślić, że obowiązek segregacji jest, natomiast nie oznacza to, że dostaniemy kolejny kolorowy worek na takie właśnie odpady.
Jedno jest pewne, że od 01 stycznia 2025 r. jeśli wrzucimy odpady tekstylne do pojemnika na odpady zmieszane możemy narazić się na konsekwencje finansowe (tak stanowi prawo), jednak liczymy, że mieszkańcy będą postępować właściwie. Nie możemy wystawiać również tych odpadów w różnego rodzaju workach obok pojemników na odpady zmieszane lub zbierane selektywnie. Takie worki nie zostaną zabrane przez ZGK.
Co więc zrobić z odpadami tekstylnymi i odzieżą od 01 stycznia 2025 ?
Sprawa jest bardzo prosta, wszystkie odpady tekstylne i odzież musimy przynieść na PSZOK. Tam właśnie będą odpowiednie pojemniki na tego typu odpady, skąd będą one odbierane i przekazane do zagospodarowania.
Uregulowanie selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych i odzieży było potrzebne. W naszych domach powstaje dość dużo tego typu odpadów. Jest to wynik trochę zmiany pokoleniowej, mody ale i samego zużycia. Od jakiegoś czasu w wielu Gminach problemem były pojemniki na odzież ustawiane w wielu miejscach. Cieszyły się one sporym zainteresowaniem mieszkańców, którzy często zanosili tam rzeczy, które w ich ocenie nadawały się np. do wykorzystania. Niestety część tych pojemników było ustawione i zapomniane przez firmy, które je ustawiły. W konsekwencji w wielu miejscach, widok tych pojemników i ich otoczenie to był jakiś śmietnik, którego nikt nie chciał posprzątać. Miejsca te nas denerwowały i często były zgłaszane do służb komunalnych o ich posprzątanie. Niestety służby te nie były odpowiedzialne za ustawienie i opróżnienie tych pojemników, czego efektem był w dalszym ciągu bałagan.
W Twardogórze rozwiązano ten problem i już od kilku miesięcy większość tych pojemników zniknęła z przestrzeni publicznej, przynajmniej tej za którą odpowiada Gmina.
Liczymy, że te nowe regulacje dotyczące odpadów tekstylnych uporządkują nasze otoczenie, a Państwa, czyli mieszkańców gminy Twardogóra zachęcamy do przywożenia od 01 stycznia 2025 r. odpadów tekstylnych na PSZOK zlokalizowany przy ul. Wrocławskiej 15 w Twardogórze.